чт, 29 лип.
|Музей ТМК України
Кураторська екскурсія завідувачки відділу кіна Г. Процев'ят по виставці "Пластичний кіносвіт Майї Симашкевич"
Час та місце
29 лип. 2021 р., 16:00
Музей ТМК України, вулиця Лаврська 9, корпус 26, Київ, Україна
Про подію
Галина Процев'ят, завідувачка дослідницького відділу історії кіно, запрошує вас на кураторську екскурсію, де розповість про кінографіку і сценографіку Майї Симашкевич 1920-х-1940-х рр.
Повертаючи несправедливо призабуте ім’я першої визначної майстрині українського художнього світу кіно, вказаної на афішах театру і кіно у 1920–х роках, МТМК України представляє з фондової колекції збережену кінематографічну творчу спадщину М. М. Симашкевич, Ювілейна ретроспектива «Пластичний кіносвіт Майї Симашкевич» – найповніша кіно-графічна колекція на сьогодні в Україні, яка охоплює період першої половини ХХ сторіччя, унікальні архівні матеріали: ескізи, рукописи, креслення, фото, пов’язані з історією українського кіномистецтва 1929–1941 років, частково з історією театрально–модерного мистецтва МОБ «Березіль» Леся Курбаса періоду 1923–1928 років та історією музично–драматичного театру імені Івана Франка у місті Станіславові (тепер Івано–Франківськ) у перші роки по завершенню Другої світової війни.
У рамках виставки демонструватимуться фільми модерної художниці-постановниці Майї Симашкевич, які відкрили світові Україну і вплинули на розвиток світового кінематографу, всесвітньовідомі фільми, створені у співдружності з режисерами-новаторами: кіно–епос «Коліївщина» за Т. Шевченком (1933) і перший звуковий фільм–опера «Наталка Полтавка» І. Котляревського у музичному обрамленні М. Лисенка (1936) у постановці І. Кавалерідзе, історично–біографічний фільм «Кармелюк» (1931) Ф. Лопатинського (згодом обвинуваченого в націоналізмі і розстріляного у 1937 р., як і актор театру «Березіль» С. Шагайда – виконавець головної ролі Устима Кармелюка), «Вершники» Ю. Яновського у постановці І. Савченка (1939), перша кольорово–звукова картина, що вийшла на екрани – «Майська ніч» М. Гоголя, зрежисована М. Станковичем (1940), «Кармелюк» Г. Тасина (1938). В останньому мисткиня Майя Симашкевич разом з славетним В. Кричевським створювали на історичному ґрунті візуально–пластичний світ боротьби українського народу ХІХ cт., пробуджуючи історичну пам'ять українців в роки сталінського терору; їх автографи закарбовані на шедевральних ескізах до фільму – все це та багато іншого можна буде побачити на виставці.
Майя Симашкевич, попри те, що здебільшого творила в часи сталінського терору, володіла абсолютним відчуттям правди й справедливості і з безстрашною звитягою відтворювала на екрані дух українського народу, його історію та традиції народного героїчного епосу. Створений нею пластичний кіносвіт працював на незалежність держави Україна і стали надбанням нації і всього людства на віки.
Автор ідеї і куратор виставки: Галина Процев’ят – завідувачка дослідницького відділу історії кіно
Художнє оформлення: Ігор Білецький – живописець, художник театру і кіно, член Спілки художників України і Національної спілки театральних діячів України.