top of page

Україна та Празьке квадрієнале

вт, 19 вер.

|

Київ

Виставка представляє участь України та українських сценографів на всесвітньому професійному фестивалі The Prague Quadrennial of Performance Design and Space.

Реєстрацію закрито
Дивитись інші заходи
Україна та Празьке квадрієнале
Україна та Празьке квадрієнале

Час та місце

19 вер. 2023 р., 16:00 – 02 жовт. 2023 р., 16:00

Київ, вулиця Лаврська, 9, Київ, Україна, 01015

Про подію

Виставка «Україна та Празьке квадрієнале» — спільний проєкт Театрального музею та Галереї Сценографії.

Виставка представляє участь України та українських сценографів на всесвітньому професійному фестивалі The Prague Quadrennial of Performance Design and Space.

Празьке квадрієнале перформанс-дизайну та простору (The Prague Quadrennial of Performance Design and Space) було засновано в 1967 році, щоб акцентовано представити найкраще з дизайну перформансу, сценографії та театральної архітектури, з якою зможуть познайомитися професійні митці та митці-початківці, а також широка публіка.

Празьке квадрієнале всесвітньо відоме як двотижнева подія, яка відбувається кожні чотири роки з 1967 року в Празі, Чеська Республіка. Все більше і більше дизайнерів тепер розуміють PQ як платформу, що забезпечує постійний потік діяльності та співпраці з різними партнерами, творчими професіоналами, художниками, дослідниками та теоретиками по всьому світу. Кожен місцевий фестиваль PQ є кульмінацією зусиль за попередні 4 роки: свято та можливість для професіоналів виконавського мистецтва з усього світу зібратися в одному місці та поділитися своїми роботами, ідеями та думками за цей період.

Відзначаючи різноманітні форми перформанс-дизайну/сценографії в усьому світі, Празьке квадрієнале прагне представити це як форму мистецтва, яка займається створенням цілісного середовища для перформансу, а не лише декоративного фону. Ці перформативні простори творчо реагують на актуальні проблеми нашого світу, ставлять важливі питання та запрошують нас взяти участь в унікальних моментах. Кожні чотири роки головна кураторська концепція PQ формує фестиваль і пропонує його учасникам по-новому поглянути на мистецьке відображення нашого часу в дизайні вистав і сценографії.

Україна брала участь у PQ від 1967 року як Українська секція у складі Радянського союзу. Відбір творів відповідно відбувався у Москві, де централізовано визначалися рішення щодо учасників та творів. Від початку 1990-х, наче коли з’явилася можливість заявити нарешті про Український сценографічний дизайн в окремому національному павільйоні, цього не відбулося. Участь в міжнародному фестивалі відповідно потребувала фінансування. У 1990-ті це могло відбутися тільки державним коштом, оскільки грантового фінансування на той час не існувало. У 2003 році на Празькому Квадрієнале представляли Україну Марія Левитська, головна художниця Національної опери України, та Андрій Александрович-Дочевський, головний художник Театру ім. І. Франка.

У 2007 та 2011 рр. Україна не брала участі в Празькому Квадрієнале з багатьох причин.

У 2015 році Україна представила студентський павільйон, де куратором виступив сценограф Павло Босий, дизайнером/архітектором виставки був Віктор Проскуряков. Організований простір представляв проєкції творів Євгена Лисика під гаслом «Театр — це місце, де реальність є ілюзією і де всі ілюзії стають реальністю».

У 2019 році український павільйон розвинув ідеї 2015 року і не тільки. Куратор — сценограф Павло Босий разом з архітектором Віктором Проскуряковим презентували павільйон, де преставили відеоінсталяцію творів Євгена Лисика – «Сотворіння Всесвіту». Інша частина павільйону зосереджувалася на творчості п’ятьох українських сценографок лялькових театрів: Олесі Іщук, Інесси Кульчицької, Світлани Прокоф’євої, Оксани Шарій та Ольги Войткевич-Шевченко.

У 2023 році Український національний павільйон був організований та представлений ГО «Галерея сценографії» під назвою «Сад живих речей». Cтворені українськими сценографами артоб’єкти були розташовані у єдиному інсталяційному просторі павільйону. Кожен з цих об’єктів передбачав певну взаємодію з глядачем, кожен з них розповідав свою власну історію. Дизайн основного простору розроблений сценографом і куратором павільйону Богданом Поліщуком. Експозиція підняла важливе питання, яке сьогодні ставить перед собою чи не кожний сучасний митець: який слід, який спадок ми залишимо по собі? Які історії розкажуть артефакти, що лишаться після нас?

На музейній експозиції представлені проєкти сценічного дизайну українських сценографів з колекції музею, які брали участь у міжнародному фестивалі The Prague Quadrennial of Performance Design and Space від 1967 до 2003 року. А також мистецькі об’єкти, надані учасниками Українського національного павільйону PQ 2023 «Сад живих речей»: Оленкою Поліщук, Олегом Татариновим, Людмилою Нагорною, Марією Погребняк, Інессою Кульчицькою, Олесею Головач, Юлією Зауличною, Сергієм та Наталкою Ридванецькими.

Виставка триватиме з 7 вересня по 2 жовтня 2023 року в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України.

Куратори:

Тетяна Руденко

Богдан Поліщук

Олена Стаднік

Команда проєкту:

Ірина Степенко

Аліна Дяченко

Оля Семканич

Андрій Степенко

Олександра Гаврилюк, піар

Поділитися

bottom of page