top of page

середа, 1 лютого 2023 р.

Лютий/Курбас

#ЛютийКурбас у лютому повертається! Місяць лютий таки виправдовує свою назву, адже повномасштабна війна в Україні почалася саме в цей суворий зимовий місяць. Проте Збройні Сили України і український народ силою свого спротиву доводять ворогу, що українську лють краще не будити. У 1924 році Лесь Курбас на сцені Мистецького об’єднання «Березіль» поставив виставу «Макбет», в якій головну роль зіграв актор Іван Мар’яненко. Раніше виставу за цією п’єсою Курбас реалізував у 1920 році на сцені Кийдрамте, в якій сам грав головну роль.


Образ Макбета у постановці Курбаса, за словами дослідниці творчості режисера Наталі Єрмакової, був ще одним варіантом особистості, чий внутрішній світ був спотворений культом сили й сваволі, вкоріненим у суспільну свідомість як «норма». Саме це у виставі Курбаса штовхало героя на безкарні злочини. Від сцени до сцени, зазнаючи саморуйнації, він втрачав природне самобутнє «я» не лише через власний егоїзм, а й через моральне здичавіння суспільства.


Іван Мар’яненко грав свого Макбета слабкою, боягузливою, спустошеною боротьбою за владу істотою, яку цинічні закони життя тільки розбещували. Необмежена влади ставала для нього пасткою, яка вбивала усе людяне в окремо взятій особистості та в громаді.


Театрознавиця Ганна Веселовська зазначала, що у виставі Курбаса – Макбет і його дружина Леді Макбет (Любов Гаккебуш) виглядали ординарними і не дуже розумними, досить жорстокими і до міри боягузливими людьми, які розраховували на те, що більшість не дізнаються про їхній злочин, а меншість – налякано промовчить.


Пройшло майже сто років, та акценти зроблені у виставі, звучать актуально і для нашого часу. Тому для афіші цього року ми обрали два профілі – Курбаса і Макбета (актор Іван Мар’яненко), як символ двох непримиренних світів, як протистояння добра і зла, світла і темряви, митця і влади, людяності і тиранії!


Лютий/Курбас у лютому! Слідкуйте за анонсами подій на нашій сторінці.

bottom of page