четвер, 21 травня 2009 р.
Міжнародна науково-практична конференція «Український народний музичний інструментарій: історія, теорія і методи дослідження»
21-22 травня 2009 року в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Український народний музичний інструментарій: історія, теорія і методи дослідження», присвячена 40-річчю відділу і колекції українських народних музичних інструментів Музею.
Співорганізаторами конференції стали: Міністерство культури і туризму України, Державна академія керівних кадрів культури і мистецтва, Інститут мистецтв ДАКККіМ, Національна спілка кобзарів України, Національна Всеукраїнська музична спілка, Національна спілка композиторів України.
З вітальним словом до учасників конференції звернувся тодішній міністр культури і туризму В. Вовкун, проголосивши слова підтримки праці організаторів та учасників конференції, спрямованій на розвиток, збереження самобутніх традицій українського народу.
Привітав організаторів, учасників та гостей конференції Голова Всеукраїнської Музичної Спілки, Герой України, народний артист України, академік, професор А.Т. Авдієвський. Він закцентував, що під час роботи Конференції буде об’єктивно висвітлено й поглиблено українознавчі знання про освіту, науку, культуру України.
До привітань долучився друг Музею, голова Національної спілки кобзарів України В. М. Єсипок, запевнивши, що конференція примножить нові імпульси народного музичного інструментарію, сприятиме міцній підтримці молодих талановитих музикантів.
З побажаннями наукових, творчих та особистісних злетів звернувся до учасників конференції і ректор Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв, заслужений працівник освіти України В. Г. Чернець. Відзначив, що це наукове та мистецьке зібрання порушує пріоритетні питання щодо збереження національної культурної спадщини українського народу.
Конференція складалася з пленарного засідання, та 6 секцій:1. Історія та генеза українських народних музичних інструментів;2. Світоглядні традиції українських народних виконавців;Підсекція (2.1) Український пісенний фольклор в жанрах інструментальної музики: історико-культурологічні виміри;3. Інструментознавство як наука та навчальна дисципліна4. Музеєзнавство в Україні та у світі: етичний, естетичний та культурологічні аспекти;5. Українські народні музичні інструменти як об’єкт наукового дослідження6. Духовна музика України: історія та сучасність.
З доповіддю виступила директорка Музею театрального, музичного та кіномистецтва України Ірина Дробот, яка розповіла історію створення Музею, охарактеризувала історичні етапи формування його сучасної структури, зокрема, створення в Музеї відділу українських народних музичних інструментів та початок збирання колекції: 16 червня 1969 р. завідувачем відділу був призначений Л. М. Черкаський. До 1982 року Леонід Мусійовий працював один у відділі, останні роки життя у відділі працював народний артист України А. Бобир. 18 років у відділі працювала Т. Сітенко. На час проведення конференції у відділі працювала бандуристка Т. Лобода та музикознавець Н. Гаврилко, завідувачем відділу був Л. М. Черкаський. Ірина Борисівна привітала всіх учасників конференції.
Леонід Мусійович виступив з доповіддю, яка окреслювала аспекти наукового комплектування та структуру колекції українських народних музичних інструментів МТМК України.
У відповідних секціях виступили і співробітники відділу з доповідями — Т. Лобода та Н. Гаврилко.
Учасники прослухали доповіді студентів, науковців та музикантів з Києва, Сімферополя, Черкас, Маріуполя, Харкова та інших українських міст, а також Словаччини та Канади.Теоретичні викладки природньо доповнили голоси інструментів і вокалістів, озвучені майстрами і молодими виконавцями. Це додало науковому зібранню творчої наснаги та естетичних почуттів.
Конференція показала яким глибоким і невичерпним культурним шаром є народні музично-інструментальні традиції, скільки фундаментальних питань опрацьовано, і як багато ще чекають своїх дослідників. І, головне, що національна традиція продовжує своє існування, проросла у сьогодення і має перспективи у майбутньому.
За матеріалами конференції було видано науковий збірник.
Фото — Ірина Мелешкіна