пʼятниця, 3 квітня 2009 р.
Урочисті заходи з нагоди 200-річчя видатного українського письменника і драматурга Миколи Гоголя.
3-6 квітня 2009 року в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України відбулися урочисті заходи з нагоди 200-річчя видатного українського письменника і драматурга Миколи Гоголя. Були відкриті три ювілейні виставки, відбувся мистецькій захід, присвячений події.
На відкритті в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України директорка Ірина Дробот наголосила: «Микола Гоголь був і залишається ключовою фігурою в українському мистецтві. Співробітники єдиного в Україні музею трьох муз – театру, музики і кіно – прагнули створити виставки, що презентують твори з масштабного літературного доробку Гоголя, втілені в різних видах вітчизняного мистецтва – у кінематографі, на драматичній та музичній сцені. Окрім того, автори тимчасових експозицій ставили собі за мету висвітлити як історичний аспект, так і сучасне побутування творів Миколи Гоголя в українському мистецтві».
Цікаві факти про подію: Просто у фойє музею всіх присутніх зустрічав «Микола Васильович власною персоною». У цій почесній ролі виступила завідувачка відділу історії театру Галина Павленко, співавторка виставки «гоголіада.kiev.uа», на яку вона гостей і запросила.
Заступниця директора з наукової роботи Ірина Мелешкіна, кураторка виставки, представила відвідувачам цю тимчасову експозицію з досить незвичною назвою, яка презентувала традиції та сучасні втілення творів Миколи Гоголя на київській сцені. Для створення виставки «гоголіада.kiev.uа» співробітники Музею співпрацювали з доброю половиною всіх столичних театрів, збираючи матеріали сучасної київської гоголіади. На виставці були представлені дев’ятнадцять вистав з чотирнадцяти театрів – «Ревізор», «Одруження», «Гравці», «Тарас Бульба», «Різдвяна ніч», «Записки божевільного» та багато іншого. У творчому доробку Миколи Гоголя дотепер сучасні режисери знаходять якісний драматургічний матеріал для актуальних постановок. Виставка висвітлювала багату жанрово-стилістичну палітру київської гоголіади: вистави традиційні і експериментальні, масштабні і камерні, драматичні та музичні тощо.
Хоча основою виставки були сучасні матеріали – афіші, програми, фото з вистав; поряд з ними експонувалися матеріали з фондів музею – ескізи українських сценографів до вистав за творами Миколи Гоголя. Присутність художніх робіт таких визначних майстрів як Анатолій Петрицький, Данило Нарбут надавало виставці більшої глибини та змістовності, демонструючи безперервність сценічного життя гоголівських творів. Експозиціонером виставки був художник-реставратор Музею Василь Гайчук.
Працюючи над створенням виставки, Музей активно співпрацював зі столичними театрами, зокрема з Київським академічним театром оперети. На урочистому відкритті виступили солісти театру – Роман Мороз, Галина Григорчак і Любов Сагат. В експозиційних залах молоді актори показали уривок з вистави «Майська ніч», продемонструвавши глядачам артистизм та визначні вокальні дані. Виступ артистів столичної оперети став окрасою вечора.
Завідувачка відділу кіно Тетяна Пономаренко провела авторську екскурсію по другій виставці, що була відкрита – «Микола Гоголь в українському кіно». Представлені матеріали презентували твори письменника, втілені вітчизняним кінематографом: «Вечір на Івана Купала» Юрія Іллєнка, «Пропала грамота» Бориса Івченка, «Миргород та його мешканці» Михайла Іллєнка; загалом, від найдавнішої екранізації, що збереглася – «Сорочинського ярмарку» Миколи Екка (1939) до новітніх кіноробіт. Відвідувачів зацікавили також кадри з прем’єрного фільму Ростислава Плахова-Модестова «Загублений рай», який являє собою роздуми нашого сучасника про творчу долю видатного співвітчизника.
Напередодні урочистого вечора в Будинку-музеї Марії Заньковецької відкрилася третя виставка – «Микола Гоголь і театр корифеїв», яка знайомила з традиціями постановок творів письменника в легендарних українських трупах кінця XIX – початку XX сторіччя. Авторкою виставки виступила завідувачка відділу М. Заньковецької Наталя Бабанська.
Усіх присутніх з ювілеєм видатного письменника та відкриттям присвячених йому виставок тепло привітала Людмила Ігнатенко, актриса Київського театру юного глядача на Липках. Багато років вона виконувала роль Цариці у виставі «Різдвяна ніч» за Гоголем.
На завершення вечора виступив гурт старовинної музики «Хорея козацька». Соліст гурту Тарас Компаніченко прочитав вірші самого Миколи Гоголя та його сучасників, а потім ансамбль виконав декілька аутентичних композицій епохи барокко на старовинних інструментах.
Відкриті у Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України виставки до 200-річчя Миколи Гоголя, приймали відвідувачів з квітня до липня 2009 року. У цей час відбувалися екскурсії, мистецькі заходи, засідання кінолекторію, присвячені внеску Гоголя в українське мистецтво.
«Деякі спектаклі гоголівського репертуару, представлені на виставці, вже закінчують свій сценічний шлях, інші тільки-но вийшли на кін. З нагоди 200-річного ювілею Миколи Гоголя ще немало вистав за його творами побачать світло рампи. І виставка «гоголіада.kiev.ua» переконливо свідчить, що Гоголь був і залишається актуальним автором, затребуваним сучасним українським театром» [І. Мелешкіна].
Фото з архіву Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, усі фото – 6 квітня 2009 р.: