top of page

сб, 20 лют.

|

Музей ТМК України

Перегляд запису вистави "Матінка Кураж та її діти". Режисер Б.Брехт, 1949 р.

З нагоди Дня народження Леся Курбаса

Реєстрацію закрито
Інші заходи

Час та місце

20 лют. 2021 р., 14:00

Музей ТМК України, вулиця Лаврська 9, корпус 26, Київ, Україна

Про подію

Мистецькі платформи видатних режисерів світової міри Леся Курбаса та Бертольта Брехта були близькими. Політичний театр Курбаса та епічний театр Брехта обстоюють право мистецтва на умовність; створення на кону певної моделі суспільства; вплив, насамперед, на інтелект глядача. Брехтівський метод «очуднення» та Курбасова «система образних перетворень» збігаються у показі звичайних речей не такими, як у реальному житті, а з неочікуваного боку, з метою викликати у глядача аналітичне, критичне ставлення до зображуваних подій. Це допомагає в окремому, конкретно-історичному бачити загальне, універсальне.

Курбас і Брехт творили синтетичний театр, сплавляючи силою режисерського таланту з драмою всі існуючі види мистецтв: музику, хореографію, образотворче мистецтво, кінематограф, пантоміму тощо.

Театрознавиця Раїса Скалій наводить спогади В. Цехановського, який був в ув’язненні разом з Курбасом, навіть працював його асистентом у Медвежогорському театрі: «В пам’яті залишилися його [Курбаса] спогади про поїздку в Німеччину. Здається, в Мангеймі (а можливо, в Магдебурзі, докладно не пам’ятаю) він читав лекції німецькою мовою про експресіоністів і театральний український експресіонізм. На лекції був присутній Піскатор і тоді ще зовсім молодий Бертольд Брехт».

«Mutter Courage und ihre Kinder» («Матінка Кураж та її діти»), написана Брехтом напередодні ІІ світової та поставлена ним вже по її закінченні, є одним з найяскравіших втілень принципів «епічного театру». З цієї вистави почалася історія «Berliner Ensemble» («Берлінер ансамбль») – керованого Бертольтом Брехтом театру в Берліні, куди він повернувся з еміграції наприкінці 1948 року.

У січні 1949 року відбулася прем’єра вистави за п’єсою Брехта «Mutter Courage und ihre Kinder», у спільній постановці автора з Ерихом Енгелем. У головній ролі виступила Гелена Вайгель, дружина Брехта і його краща актриса. Вистава була показана на великих сценах Німеччини та багато гастролювала по світі, зискала чимало міжнародних нагород. Вже після смерті Б. Брехта 1956 р. легендарний спектакль був зафільмований.

Багато років запис вистави «Mutter Courage und ihre Kinder» («Матінка Кураж та її діти») вважався втраченим. Тільки минулого року, під час всесвітнього карантину на сайті «Berliner Ensemble» було оприлюднено віднайдений запис.

Запрошуємо всіх бажаючих переглянути виставу, яка вплинула на розвиток світового театру!

Запис вистави йде німецькою мовою. Для зручності глядачів будуть зроблені українські титри на окремому екрані. Вступне слово, коментарі, пояснення до тексту – Ірина Мелешкіна, заступниця директора з наукової роботи.

Поділитися

bottom of page