top of page

чт, 22 лип.

|

Музей ТМК України

Відкриття виставки «Пластичний кіносвіт Майї Симашкевич»

Реєстрацію закрито
Інші заходи
Відкриття виставки «Пластичний кіносвіт Майї Симашкевич»
Відкриття виставки «Пластичний кіносвіт Майї Симашкевич»

Час та місце

22 лип. 2021 р., 18:00

Музей ТМК України, вулиця Лаврська 9, корпус 26, Київ, Україна

Про подію

22 липня 2021 року – в день народження Майї (Міліци) Симашкевич, першої дипломованої художниці театру і кіно України, відбудеться відкриття першої в Києві ретроспективної виставки «ПЛАСТИЧНИЙ КІНОСВІТ МАЙЇ СИМАШКЕВИЧ».

Повертаючи несправедливо призабуте ім’я визначної майстрині українського художнього світу кіно, вказаної на афішах театру і кіно у 1920–х роках, МТМК України представляє з фондової колекції збережену кінематографічну творчу спадщину М. М. Симашкевич.

Ювілейна експозиція «Пластичний кіносвіт Майї Симашкевич» – найповніша кінографічна колекція на сьогодні в Україні, яка охоплює період першої половини ХХ сторіччя, унікальні архівні матеріали: ескізи, рукописи, креслення, фото, пов’язані з історією українського кіномистецтва 1929–1941 років, частково з історією театрально–модерного мистецтва МО «Березіль» Леся Курбаса періоду 1923–1928 років та історією музично–драматичного театру імені Івана Франка у місті Станіславові (тепер Івано–Франківськ) у перші роки по завершенню Другої світової війни.

У рамках виставки демонструватимуться фільми модерної художниці-постановниці Майї Симашкевич, які відкрили світові Україну і вплинули на розвиток світового кінематографу, всесвітньовідомі фільми, створені у співдружності з режисерами-новаторами: кіно–епос «Коліївщина» за Т. Шевченком (1933) і перший звуковий фільм–опера «Наталка Полтавка» І. Котляревського у музичному обрамленні М. Лисенка (1936) у постановці І. Кавалерідзе, історично–біографічний фільм «Кармелюк» (1931) Ф. Лопатинського (згодом обвинуваченого в націоналізмі і розстріляного у 1937 р., як і актор театру «Березіль» С. Шагайда – виконавець головної ролі Устима Кармелюка), «Вершники» Ю. Яновського у постановці І. Савченка (1939), перша кольорово–звукова картина, що вийшла на екрани – «Майська ніч» М. Гоголя, зрежисована М. Станковичем (1940), «Кармелюк» Г. Тасина (1938). В останньому мисткиня М. Симашкевич разом із славетним В. Кричевським створювали на історичному ґрунті візуально–пластичний світ боротьби українського народу ХІХ cт., пробуджуючи історичну пам'ять українців в роки сталінського терору; їх автографи закарбовані на шедевральних ескізах до фільму – все це та багато іншого можна буде побачити на виставці.

Майя Симашкевич, попри те, що здебільшого творила в часи сталінського терору, володіла абсолютним відчуттям правди й справедливості і з безстрашною звитягою відтворювала на екрані дух українського народу, його історію і традиції народного героїчного епосу. Створений нею пластичний кіносвіт працював на незалежність держави Україна і став надбанням нації і всього людства на віки.

Автор ідеї і куратор виставки:

Галина Процев’ят – завідувачка відділу історії кіно

Художнє оформлення:

Ігор Білецький – живописець, художник театру і кіно, член Спілки художників України і Національної спілки театральних діячів України.

Відкриття виставки відбудеться в приміщенні

Музею театрального, музичного та кіномистецтва України:

22 липня 2021 року о 18–й годині

За додатковою інформацією тел. (044) 280–16–22; (067) 125–19– 69.

Прохання до відвідувачів та представників ЗМІ – дотримуватися маскового режиму та тримати дистанцію у 1,5 метри із колегами та учасниками заходу.

Поділитися

bottom of page