top of page

чт, 22 лип.

|

Музей ТМК України

Відкриття виставки «Пластичний кіносвіт Майї Симашкевич»

Реєстрацію закрито
Інші заходи
Відкриття виставки «Пластичний кіносвіт Майї Симашкевич»

Час та місце

22 лип. 2021 р., 18:00

Музей ТМК України, вулиця Лаврська 9, корпус 26, Київ, Україна

Про подію

22 липня 2021 року – в день народження Майї (Міліци) Симашкевич, першої дипломованої художниці театру і кіно України, відбудеться відкриття першої в Києві ретроспективної виставки «ПЛАСТИЧНИЙ КІНОСВІТ МАЙЇ СИМАШКЕВИЧ».

Повертаючи несправедливо призабуте ім’я визначної майстрині українського художнього світу кіно, вказаної на афішах театру і кіно у 1920–х роках, МТМК України представляє з фондової колекції збережену кінематографічну творчу спадщину М. М. Симашкевич.

Ювілейна експозиція «Пластичний кіносвіт Майї Симашкевич» – найповніша кінографічна колекція на сьогодні в Україні, яка охоплює період першої половини ХХ сторіччя, унікальні архівні матеріали: ескізи, рукописи, креслення, фото, пов’язані з історією українського кіномистецтва 1929–1941 років, частково з історією театрально–модерного мистецтва МО «Березіль» Леся Курбаса періоду 1923–1928 років та історією музично–драматичного театру імені Івана Франка у місті Станіславові (тепер Івано–Франківськ) у перші роки по завершенню Другої світової війни.

У рамках виставки демонструватимуться фільми модерної художниці-постановниці Майї Симашкевич, які відкрили світові Україну і вплинули на розвиток світового кінематографу, всесвітньовідомі фільми, створені у співдружності з режисерами-новаторами: кіно–епос «Коліївщина» за Т. Шевченком (1933) і перший звуковий фільм–опера «Наталка Полтавка» І. Котляревського у музичному обрамленні М. Лисенка (1936) у постановці І. Кавалерідзе, історично–біографічний фільм «Кармелюк» (1931) Ф. Лопатинського (згодом обвинуваченого в націоналізмі і розстріляного у 1937 р., як і актор театру «Березіль» С. Шагайда – виконавець головної ролі Устима Кармелюка), «Вершники» Ю. Яновського у постановці І. Савченка (1939), перша кольорово–звукова картина, що вийшла на екрани – «Майська ніч» М. Гоголя, зрежисована М. Станковичем (1940), «Кармелюк» Г. Тасина (1938). В останньому мисткиня М. Симашкевич разом із славетним В. Кричевським створювали на історичному ґрунті візуально–пластичний світ боротьби українського народу ХІХ cт., пробуджуючи історичну пам'ять українців в роки сталінського терору; їх автографи закарбовані на шедевральних ескізах до фільму – все це та багато іншого можна буде побачити на виставці.

Майя Симашкевич, попри те, що здебільшого творила в часи сталінського терору, володіла абсолютним відчуттям правди й справедливості і з безстрашною звитягою відтворювала на екрані дух українського народу, його історію і традиції народного героїчного епосу. Створений нею пластичний кіносвіт працював на незалежність держави Україна і став надбанням нації і всього людства на віки.

Автор ідеї і куратор виставки:

Галина Процев’ят – завідувачка відділу історії кіно

Художнє оформлення:

Ігор Білецький – живописець, художник театру і кіно, член Спілки художників України і Національної спілки театральних діячів України.

Відкриття виставки відбудеться в приміщенні

Музею театрального, музичного та кіномистецтва України:

22 липня 2021 року о 18–й годині

За додатковою інформацією тел. (044) 280–16–22; (067) 125–19– 69.

Прохання до відвідувачів та представників ЗМІ – дотримуватися маскового режиму та тримати дистанцію у 1,5 метри із колегами та учасниками заходу.

Поділитися

bottom of page