Виставка О. Овчаренка «Всесвіт. Віра. Перемога»
чт, 17 серп.
|Київ
Пропонована персональна виставка Олексія Овчаренка містить три окремі, але й взаємопов’язані тематичні напрями, зокрема це Всесвіт, Віра та Перемога. В основі кожної теми лежить її розширене філософське та зокрема естетичне сприйняття.
Час та місце
17 серп. 2023 р., 16:00 – 31 серп. 2023 р., 17:00
Київ, вулиця Лаврська, 9, Київ, Україна, 01015
Про подію
Плин нашого життя невідривно пов'язаний із екзистенційною битвою культур патерналістського та демократичного типу на вістрі якої опинилась Україна. Війна, яка розпочалася з 2014 року, змушує кожну мислячу людину переглянути всі попередні етапи цього протистояння та подивитися особливо уважно на культурні й мистецькі пріорітети, як на своєрідні маркери моральної та естетичної щирості, провести чітку грань між темрявою і світлом та зробити особистий вибір.
Гібридна та брутально-відверта російська агресія зіткнулась із глибинним українським усвідомленням власної гідності та самодостатністю українця. Ця самодостатність має принциповий характер та несе в собі ментальну споріднену основу з тією основою з якої розвинувся увесь європейський культурний обшир. Ця цивілізаційна боротьба виносить на перший план поняття істинності та цінності людини, її здатності зберігати людську сутність в переламні моменти. Ця боротьба та битва проходить як довкола нас так і всередині кожного, ставлячи безкомпромісні питання сенсу життя і смерті з винятковою інтенсивністю та ніколи не відпускаючи повністю. Витримати величезну напругу цього протистояння можливо тільки зберігаючи в собі цілісне сприйняття реальності, яке й дає відповіді на вічні питання «Хто ми?», «Звідки ми?», «Куди ми йдемо?». Відповіді знаходяться в конкретній ситуації так само максимально конкретні. Вони реалізуються у діяльності українських військових, волонтерів, лікарів і в діяльності митців-художників. В конкретних справах та мистецьких творах дається неформальне осмислення і узагальнення, що визначає наш спільний цивілізаційний вибір граничного морально-релігійного масштабу.
Пропонована персональна виставка Олексія Овчаренка містить три окремі, але й взаємопов’язані тематичні напрями, зокрема це Всесвіт, Віра та Перемога. В основі кожної теми лежить її розширене філософське та зокрема естетичне сприйняття. Всесвіт як макрокосм, що вміщує в собі безкінечну перспективу мікрокосму. Картини земної природи в якій кожна деталь, кожна квітка є відображенням грандіозного космічного цілого. А саме це ціле, самим фактом свого існування, є підтвердженням незнищенності метафізичних основ буття - єдності та непорушності начал істини, краси і добра, не дивлячись ні на які катаклізми та потрясіння.На цій єдності базується українське «духовне кредо», що є джерелом стійкості нашого народу.
Споглядання «гармонії сфер», винесене за рамки астрономічної точності й конкретності, може дарувати непорівнянні художні переживання, вказуючи на саме джерело поняття прекрасного та морального.
Друга складова – віра, розуміється не тільки в суто релігійному сенсі християнського віровчення, або іншої світоглядної системи. Віра це духовний та інтелектуальний досвід без якого не можливе існування людини. Віра – це переконаність у розумінні істини, в тому вигляді як вона розкривається свідомості людини, інтуїтивна раціональна і надраціональна єдність з цією істиною. Наша віра, її фундаментальні основи у переконаності перемоги Світла над Темрявою, Добра над Злом, Щирості над Лицемірством.
На виставці представлені у скульптурному виконанні образи Ісуса Христа та Богоматері, Різдва Христового, які зрозумілі в контексті традицій української культури та є радісним свідченням та художнім осягненням єдності безкінечної божественної та людської природи. Через сакральні образи встановлюється зв'язок між швидкоплинністю конкретного існування людини та надперсональною величчю Божества, відбувається єднання макро- і мікрокосму, перемога життя над смертю.
Перемога – третій тематичний аспект виставки, це не тільки абстрактна перемога над зовнішніми чи внутрішніми обставинами. Це всіма українцями жадана Перемога над потворним явищем рашизму. Ця Перемога неодмінно, буде яскравою, повною та незаперечною. Тема Перемоги вітілена у скульптурній композиції «Удар Нептуна», в якій можна бачити міфологічного володаря морів, який тризубцем пронизає ракетний крейсер «Москва». Як відомо, дві українські крилаті ракети «Нептун» потопили флагман російського чорноморського флоту та створили довершену символічну подію, яка й провіщає майбутній історичний хід подій.
Велич космосу та природи, споглядаючи які людина й досі в умовах «апокаліптичного існування» здатна надихатися та розуміти принципи глобальної гармонії, виступають джерелом віри у єдність істини, краси та добра, а вони ведуть нас тільки до Перемоги!
Овчаренко Олексій Ілліч (1965 р.н.) – художник-живописець, скульптор, мистецтвознавець. Член Національної Спілки художників України, член Спілки дизайнерів України. Навчався у Луганський художній школі(1976-80 рр.) Закінчив живописне відділення Луганського художнього училища(1980-84 рр.), Київський державний художній інститут – зараз Академія образотворчого мистецтва та архітектури (1992), аспірантуру Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнографії ім. М.Т. Рильського (1995-98 рр.). 1999 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства «Графічний цикл «Патерика Печерського»1661 року в контексті української художньої культури середини ХVII – початку XVIII століть». Автор близько сорока статей з питань історії та теорії образотворчого мистецтва, зокрема «Іконографічні мотиви «Патерика Печерського»1661 р. в українському образотворчому мистецтві ХVII – початку ХХ ст.», «Творча спадщина майстра Прокопія (До питання атрибуції гравюр в «Патерику Печерському»1661 р. та «Мирі з богом чоловіку» 1669 р.)» обидві «Українське мистецтво» №1, 2. 2003; «Роль козацтва у формуванні українського портретного живопису ХVII – XVIII століть» у книзі «Україна - козацька держава».- К., 2005, тощо.
З 2003 року працює в галузі дизайну, станкової та монументальної скульптури. Учасник обласних та всеукраїнських виставок. Серед них: «Пам’ятник першому меру Полтави Кукобі А.Т». (2012, бронза, граніт, 330Х180Х140 см.), «Богоматір»(2009, бронза, мармур, 110Х45Х45 см.), «Мисливець»(2005, бронза, 32Х34Х20 см.) та інші.
Олексій Овчаренко -- член Національної спілки художників (2006), досвідчений педагог, що викладає історію мистецтва, рисунок, живопис та скульптуру з 1985 року. З 2018 року викладає в Національній Академії образотворчого мистецтва та архітектури «Історію зарубіжного мистецтвознавства та художньої критики», « Історію українського мистецтвознавства та художньої критики», «Історію українського мистецтва та архітектури 19-20 ст.», «Історію українського мистецтва 17-19 ст.», «Кольорознавство».
Олексій Овчаренко нагороджений подякою київського міського голови за вагомий особистий внесок у справу збереження історичної та архітектурної спадщини (2005), дипломом Українського фонду культури за вагомий внесок у розвиток культури і мистецтва(2013), дипломом Всеукраїнської програми «Золотий фонд нації», за вагомий внесок у розвиток культури і мистецтва України (2014), сертифікатом Всеукраїнської програми «Золотий фонд нації. Україна, Європа. Світ», сертифікат Всеукраїнської програми «Золотий фонд нації задля утвердження ідеї єдності та соборності України». Учасник Міжнародного проекту ART PROFESSIONAL та виставок у США, Німеччині, Австрії (2020).
Картини та скульптури Овчаренко О.І. знаходяться в приватних збірках України, Росії, Франції, Німеччини.
На фото: «Погляд Всесвіту». 2018. Полотно, олія