top of page

Історія музею

Марії Заньковецької

Історія створення музею цікава і непроста. Вона бере свій початок у 1922 році в дні святкування 40-літнього ювілею сценічної діяльності артистки. Вже тоді ювілейна комісія зверталася з проханням до Наркомпросу відкрити при театрі її імені музей, в якому висвітлити творчий шлях ювілярки.

 

 

   Марія Костянтинівна була першою серед акторів, до яких 1923 року звернулася музейна комісія новоствореного театрального музею при МО "Березіль". У щоденнику В.Василька читаємо:"... сьогодні з Т.Гаккебуш відвідали М.К.Заньковецьку з метою одержати щось для нашого музею. Живе М.К. дуже далеко, аж під Деміївкою, Велика Васильківська, 121, кімн. 4". Артистка зустріла гостей привітно:"... так я вам дам, мої хороші, костюм Цвіркунки з першої дії "Чорноморців"... Треба ще щось знайти." М.К. вийняла і дала нам червоний попередник з власноручною вишивкою. "У ньому я грала в перший рік праці на сцені. В перший раз одягала в третьому акті "Наталки Полтавки"."
Вже на першій експозиції музею при театрі "Березіль"1924 року, в трьох кімнатах фойє (тепер Національний театр ім. І.Франка), були представлені театральні костюми, отримані від Марії Костянтинівни, а також різні матеріали (афіші, програми, фото), що висвітлювали творчий шлях артистки. 

1926 року в Ніжині при музеї ім. М.Гоголя ІНО було утворено театральний відділ ім. М.К. Заньковецької "... з метою ознайомлення трудового населення Ніжинської округи з життям і творчістю славної громадянки та увічнення видатної постаті М.К. Заньковецької в історії Українського театру та мистецтва." Через пресу відділ звертався до громадськості з проханням надсилати експонати, що характеризують життя або творчість Марії Костянтинівни. На прохання відгукнулися. За невеликий час було зібрано і систематизовано понад 1000 експонатів (афіші, програми, газети, часописи, фото, адреси та ін.). Саме ці матеріали дали можливість створити при музеї ім. М.Гоголя "Куточок", присвячений творчій діяльності артистки. Матеріали сюди надсилали не тільки шанувальники таланту зірки українського театру, а й вона сама. У залах Державного музею театрального мистецтва України (спадкоємця музею "Березоля"), перша експозиція якого відкрилася 13 жовтня 1927 року у 24 корпусі Києво-Печерського заповідника, теж був "Куточок" М.К.Заньковецької та її сподвижників - блискучої плеяді акторів і

02.jpg

режисерів українського театру: М.Кропивницького, М.Старицького, М.Садовського, П.Саксаганського та інших.У фонди театрального музею ввійшли профільні матеріали музею діячів культури при АН України, театру "Березіль", музею ім.М.Гоголя при Ніжинському ІНО та приватні колекції. Музейна колекція Заньковецької постійно поповнювалась, спочатку самою актрисою, а після її смерті - родичами, колегами по сцені. Цілеспрямовано займався цим перший директор музею П.Рулін, який є автором першої наукової монографії про актрису.

Унікальні речі артистки передали музею її племінниця Н.О.Волик та дві дочки останньої Г.Ф.Дядюша і І.Ф.Толочко. Саме ці матеріали і стали фундаментом для створення квартири-музею М.К.Заньковецької в Києві по вул. Велика Васильківська, 121, кв. 4. 1954 року на будинку, в якому артистка провела останні роки життя (1918-1934) була встановлена меморіальна дошка, у 1973 році її замінили на барельєф (скульптор Є.Кальницька). Цей будинок був збудований 1892 року і колись належав родині сестри актриси - Л.К.Карнаухової.1960 року за ініціативою керівництва Державного музею театрального мистецтва України, керівника Львівського театру ім. М.Заньковецької та співака І.Козловського у двох звільнених кімнатах квартири була відкрита експозиція, присвячена творчості артистки. Так почав працювати перший меморіальний акторський музей в Україні.

Перший музей Марії Костянтинівни у Києві проіснував майже 19 років. Щороку його відвідувало до 7 тисяч чоловік з усіх куточків світу. У музеї проводилися відкриті шкільні уроки, зустрічі з діячами мистецтв, бесіди про театр, святкування дня народження артистки та інші заходи. Як пам'ятка культури музей-квартира М.К.Заньковецької була внесена до всіх довідників, в тому числі і міжнародних.
Та незважаючи на недоторканність цього помешкання, у 1970-ті роки будинок зазнав на собі дій, які призвели до цілковитого його зруйнування. Спочатку - загроза знесення з боку районної адміністрації, відвернута зусиллями державних органів та громадськості. 23 жовтня 1979 р. - пожежа. Тоді будинок і експонати були врятовані (експонати вивезли до головного музею у Лаврі). А 31 травня 1983 р. з дозволу керівників міста будинок знесли бульдозером за дві години, дерева і кущі на садибі також були знищені. 
На захист пам"яті зірки українського театру знову піднялась широка громадськість, надходили листи з усіх куточків колишнього Союзу у всі інстанції. Клопотався про відновлення музею І.С.Козловський.
Нарешті, наприкінці 1986 року Київська Міська рада виносить рішення про відновлення будинку на старому місці. У відбудованому приміщенні була створена нова експозиція. Основою відновленого музею стали оригінальні речі: колекція М.Заньковецької з фондів Державного музею театрального, музичного та кіномистецтва України, на сьогодні одна з найбільших, новозібрані матеріали і останні дарунки родичів Г.Ф.Дядюші та І.Ф.Толочко.

29 вересня 1989 року тепер вже будинок-музей першої народної артистки України широко відкрив двері для відвідувачів.

Адреса: 

Київ, вул. Велика Васильківська, 121 

Завідувачка музею - Лілія Бевзюк-Волошина

Телефон:

+38 044 529 57 32

Email: mariart_museum@ukr.net

bottom of page