top of page

МТМК України є власником унікальної колекції вертепних скринь, ляльок, музичних інструментів, нот, записів текстів та живописних робіт, що пов’язані із побутуванням на Україні самобутнього мистецького явища - лялькового театру „Вертеп”. Основним місцем зберігання цієї колекції є фонди. Ознайомлення ж із найцікавішими експонатами цього старовинного традиційного театру відбувається під час відвідин музейних виставок та експозиції.

Від часу заснування у 1923 році, музей піклувався про збирання і збереження всього, що дотичне до вертепного дійства. І його зусилля неодноразово винагороджувалися. Скриня та ляльки Сокиринського вертепу (найстарішого із усіх, що збереглися) були першими надбаннями музею. У 1927 році цей вертеп став одним із експонатів першої експозиції нещодавно утвореного музею. Поруч був виставлений комплект його ляльок, поданих у тій послідовності, в якій вони з’являлися під час гри. В травні 1929 року копії експонатів Сокиринського Вертепу представляли Музей на виставці лялькового театру у Празі, де з успіхом демонструвалися. Пізніше збірку музею поповнили Куп’янський, Славутський, Межигірський вертепи і ляльки.

На початку 1980-х років три старовинні вертепні скрині стали основними екпонатами першого залу "Джерела театрального мистецтва" постійно діючої експозиції "Театральне мистецтво України". Вони вписані в рухому конструкцію, що нагадує звичну для народних ярмаркових гулянь карусель.

Всі експонати колекції Музею завжди були в центрі уваги дослідників і діячів театру, колекціонерів і відвідувачів. Вони наснажують духовно і збагачують усіх, хто звертається до цієї перлини передусім народної творчості.

IMG_3998.jpg
Купянський вертеп

Купянський вертеп

Сокиринський вертеп

Сокиринський вертеп

Славутський вертеп

Славутський вертеп

Щегловський

Щегловський

Київський міський театр ляльок

Київський міський театр ляльок

Межигірський вертеп

Межигірський вертеп

bottom of page